کاندوم زنانه

کاندوم زنانه

 که با نام کاندوم داخلی نیز شناخته می شود به عنوان وسیله ای جایگزین برای نوع مردانه شناخته می شود که می تواند به صورتی موثر از انتقال بیماری و بارداری ناخواسته جلوگیری به عمل آورد.

این وسیله بسیار نازک است و با قرار گرفتن در داخل واژن از انتقال بیماری و رسیدن اسپرم ها به رحم جلوگیری خواهد کرد. کاندوم زنانه یک تکنیک موثر جهت مقابله با بیماریهای مقاربتی و بارداری ناخواسته است که هم اکنون در  اختیار عامه افراد قرار دارد.

میلیون ها زوج در کل جهان به مراقبت موثر در مقابل عفونتهای مقاربی (STIs) شامل ایدز (HIV) و بارداری نیازمند هستند. اقدامات مراقبتی و درمانی همواره درحال گسترش در سراسر جهان هستند اما با این حال نمی تواند از شیوع و همه گیر شدن HIV/AIDS خصوصا در بین زنان و دختران جلوگیری کند.

تحقیقات نشان داده اند که این کاندوم ها به اندازه کاندوم های مردانه در مقابل انتقال بیماری و بارداری موثر هستند. با اینکه این محصولات در بسیاری از کشورها معرفی شده اند اما میزان عرضه آن ها در مقایسه با نوع مردانه بسیار پایین است،

کاندوم زنانه چیست و برای چه کاری استفاده می شود ؟

همانگونه که در شکل پایین می توان مشاهده کرد این کاندوم از یک ماده نرم و کشسان (عموما پلیمری) ساخته شده است که دارای دو حلقه در ابتدا و انتهای خود است. یکی از این حلقه به داخل واژن رفته و در آنجا قرار می گیرد و حلقه دیگر در بیرون از قرار خواهد گرفت. حلقه بیرونی دو وظیفه را برعهده دارد : 1- نگهداشتن کاندوم زنانه در هنگام عمل جنسی 2- بیرون آوردن کاندوم پس از استفاده

 

با توجه به قرار گرفتن این وسیله پیشگیری در داخل واژن نوع و مواد سازنده آن بسیار مهم هستند زیرا استفاده از مواد حساسیت زا می توانند به فرد استفاده کننده آسیب هایی جدی وارد کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا تنها دو نوع کاندوم زنانه را مورد تایید قرار داده است

که عبارتند از FC1 و FC2 . FC1 از پلی اورتان (نوعی پلیمر) ساخته شده است و دیگر تولید نمی شود. FC2 از لاتکس سنتزی تولید می شود و برای کسانی که نسبت به لاستیک طبیعی حساسیت دارند مناسب است و از قبل توسط یک روان کننده سیلیکونی روان سازی می شود.

حقایقی در مورد استفاده از کاندوم زنانه

برخی از مردان و زنان به دلیل وجود حلقه های داخلی و بیرونی این نوع کاندوم را بسیار لذت بخش تر در مقایسه با نوع مردانه یافته اند. استفاده همزمان از نوع مردانه و زنانه توصیه نمی شود و استفاده از یکی کافی است. بسیار نارد است که یک کاندوم زنانه پاره شود ، اما نگران نباشید اقداماتی هستند که ریسک این امر را به کمترین میزان ممکن کاهش دهند.

کاندوم زنانه
کاندوم زنانه

نحوه استفاده

پس از تهیه این محصول از مراکز مجاز(مانند داروخانه ها و فروشگاه های معتبر) برای استفاده 6 مرحله زیر را انجام دهید :

 • ابتدا تاریخ انقضای محصول را چک کنید.
 • کاندوم زنانه را با دقت از بسته بندی خارج نمایید و مطمئن شوید که موجب پاره شدن آن نمی شوید. (از دندان یا قیچی استفاده نکنید و مواقب ناخن های تیز و یا جواهرات باشد)
 • بشینید ، چمباتمه بزنید، دراز بکشید و یا بیاستید ، در هر کدام از حالات که احساس راحتی بیشتری می کنید (درست مانند زمانی که از تامپون استفاده می کنید) .
 • حلقه کوچکتر در انتهای بسته کاندوم را گرفته و تا جایی که می توانید آن را به داخل واژن خود فرو ببرید. مطمئن شوید که در این حالت پیچ نمی خورد. حلقه بزرگتر که در انتهای باز کاندوم قرار دارد در بیرون از واژن قرار می گیرد و ناحیه اطراف را در برمی گیرد.
 • در هنگام برقراری رابطه آلت مرد باید به صورت کامل در داخل کامل باشد، می توانید برای حصول اطمینان از این امر شریک خود را کمک و راهنمایی نمایید.
 • پس از سکس حلقه بزرگ خارجی را جهت جلوگیری از خارج شدن محتویان آن چرخانده و سپس آن را به آرامی خارج کنید.
 • برای هر بار رابطه از یک کاندوم زنانه جدید استفاده کنید.

نکته بسیار مهم: از این کاندوم با کاندوم مردانه به صورت همزمان استفاده نکنید زیرا اصطکاک شدید می تواند باعث پاره شدن آن شود.

فایده استفاده از کاندوم زنانه

 • بزرگ‌ترین مزیت استفاده از کاندوم زنانه پیشگیری از بارداری ناخواسته و ابتلا به عفونت­‌های ویروسی موجود در ترشحات جنسی می­‌باشد.
 1. یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای کاندوم زنانه این است که می‌­توانید آن­ها را بدون نسخه یا مراجعه به پزشک برای معاینه خریداری کنید.
 2. کاندوم­‌های زنانه آماده شدن برای رابطه جنسی را آسان می­‌کنند.
 3. شریک شما ممکن است تجربه راحت­‌تر و لذت­‌بخش ­تری داشته باشد زیرا کاندوم‌­های زنانه متناسب با اندازه­‌های مختلف آلت تناسلی مرد هستند.
 4. با گذاشتن کاندوم زنانه ممکن است از تحریک اضافی کلیتوریس در حلقه بیرونی کاندوم لذت ببرید. به‌علاوه، می­‌توانید از هر نوع محلول روان­ کننده برای مرطوب کردن آن استفاده کنید.
 5. کاندوم زنانه بلافاصله هنگام سکس تأثیر خود را ایفا می­‌کند.
 6. نیازی نیست شریک شما به‌محض انزال آلت تناسلی خود را بیرون آورد.
 7. برای افرادی که به کاندوم لاتکس حساسیت دارند گزینه مناسبی هست.
 8. احتیاجی نیست تا آلت تناسلی مرد ابتدا تحریک شده و به حالت عمود درآید سپس استفاده شود.
 9. عوارض جانبی کمی دارد یا اصلاً ندارد.

با این‌که کاندوم‌­های زنانه برای رابطه جنسی واژینال طراحی و تأیید شدند، اما برای رابطه جنسی مقعدی هم گزینه مناسبی محسوب می­‌شود. تهیه آن مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است.

کاندوم زنانه چقدر مؤثر هست؟

مانند کاندوم مردانه، کاندوم زنانه در صورت استفاده صحیح و مداوم خیلی مؤثر می‌­باشد. نتایج تحقیقات در مورد میزان موفقیت کاربرد روش‌­های جلوگیری از بارداری به دو دسته تقسیم می‌­شود: ۱) استفاده کامل ۲) استفاده معمول. در حقیقت، افراد کمی هر بار از کاندوم زنانه به‌طور کامل استفاده می‌­کنند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده آمریکا، عدم موفقیت در استفاده معمول از کاندوم زنانه آمار ۲۱ درصد را نشان می­‌دهد. این بدان معناست که بین هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم داخلی به­ عنوان تنها وسیله کنترل حاملگی استفاده می کنند، ۲۱ بارداری ناخواسته در هر سال وجود دارد. میزان تخریب این کاندوم ۱۸ درصد است. 

×

Powered by WhatsApp Chat

× برای ثبت سفارش کلیک کنید!